Vzorový životopis ke stažení

Krize jako příležitost

Navzdory ujišťování politiků je krize stále v plné síle a nevypadá to, že by chtěla tak rychle skončit. Základní otázka ovšem je, zda krize vůbec někdy skončí a zda se vlastně jedná skutečně o krizi.
Dle mého subjektivního názoru bych období, kterým právě procházíme, nazval spíše obdobním hektických změn. Tyto změny přinášejí nejistotu, ohrožení starých jistot a také útlum části hospodářství. S tím samozřejmě souvisí tlak na zvyšování produktivity a snižovaní nákladů a to včetně těch mzdových. Některých z nás se tyto změny dotkly snížením platu a jiných i propuštěním ze zaměstnání.

Lidé, kteří byli propuštěni, se často hekticky snaží najít to samé zaměstnání v tom samém oboru. Pokud se ovšem jedná o obor, který je v útlumu, tak se často po pár měsících opět stanou obětí restrukturalizace a snižování stavu zaměstnanců.

Koloběh života má ale své zákony a tak platí, že tam kde něco končí, zároveň i něco jiného začíná. Současné období změn je proto jedinečnou příležitostí zastavit se a rozhlédnout okolo sebe. Příležitostí zhodnotit zda životní cesta, po které kráčíme, je vlastně tak správná.

Bavilo vás vlastně minulé zaměstnání? Chtěli byste je vykonávat po zbytek života? Nejeli jste už dávno setrvačností a vnitřně netoužili po změně? Proč vlastně hledat tu samou práci, která nás bytostně nebaví a nedovoluje vlastní seberealizaci?

Ve světle výše uvedeného, chápu krizi jako neopakovatelnou životní příležitost. Šanci jak si znovu a možná i lépe uspořádat životní priority. Šanci jak začít dělat něco co nás opravdu baví. A třeba i šanci jak se vymanit z kruhu osmihodinové pracovní doby pět dní v týdnu a založit si vlastní podnikání.

Pro ty z vás, kteří jste aktuálně „mezi zaměstnáními“ mám následující návrh. Zkuste se nad ním prosím zamyslet ještě předtím, než si stáhnete náš vzorový životopis a začnete jej bezhlavě kopírovat.

Vezměte si list bílého papíru a tužku. Arch rozdělte na dvě poloviny. Na levou si poctivě sepište, co vás na stávajícím zaměstnání bavilo a v čem vám bylo přínosné. Na pravou naopak sepište negativa, kterých byste se v budoucnosti chtěli vyvarovat. Na druhou stranu archu si obdobně zkuste sesumírovat své slabé a silné stránky. Pak si uvařte kávu a zkuste si spárovat pozitiva se silnými stránkami a připsat si k tomu pracovní činnosti, kterými byste se chtěli zabývat po zbytek života.

Výše uvedeným způsobem možná zjistíte, že propuštění z dosavadního zaměstnání pro vás bylo spíše vysvobozením. Ovšem stejně tak dobře můžete najít činnost, která vás bude nejenom bavit, ale také vás velmi dobře finančně zabezpečí.

Pak už jen zbývá smazat náš vzorový motivační dopis a napsat si svůj vlastní, který bude sepsán od srdce a díky tomu bude svítit jak růže v trní mezi stovkami těch standardizovaných. Váš budoucí zaměstnavatel se v něm sice dozví, že nemáte tak úplně ideální karierní profil, ale oproti tomu máte skutečný zájem danou práci vykonávat s nadšením. A věřte tomu, že takové dopisy v koši nekončí.